Dziś przedstawię wam dwa ważne czasowniki z punktu widzenia przedstawiania się, a także przydatne w codziennym życiu. Będą to être, czyli być oraz s’appeler, czyli nazywać się. Poznasz dziś ich odmianę w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego, a więc w indicatif présent.

On y va! A więc zaczynajmy!

Czasownik être – być jest czasownikiem nieregularnym 3 grupy. Oznacza to ni mniej, ni więcej konieczność nauczenia się jego odmiany na pamięć. Jego odmiana w czasie teraźniejszym trybu oznajmującego wygląda następująco:

No dobrze, ale jak to wymówić? Już Ci tłumaczę:

Odmiana może nie jest najprostsza, ale konieczna do nauczenia się na pamięć. Jest to jeden z podstawowych czasowników francuskich.

Przejdźmy teraz do czasownika s’appeler – nazywać się. Jest to czasownik ciekawy z trzech powodów:

  1. jest to czasownik zwrotny
  2. jest to czasownik regularny pierwszej grupy
  3. jest to czasownik z małą anomalią w odmianie.

Zacznijmy od jego odmiany:

To teraz zobacz, jak to się wymawia:

No dobrze, ale o co chodzi z tym s’, m’ etc? Otóż są to cząstki zwrotne czasownika, czyli nasze SIĘ. W języku francuskim cząstka zwrotna „się” jest odmienna w stosunku do osoby, której dotyczy. Po polsku jest to nieodmienne się dla każdej osoby. Jak to się więc odmienia? W bezokoliczniku jest to SE. Jednak dla poszczególnych osób wygląda tak:

Kolejną ważną sprawą jest to, że jest to czasownik regularny pierwszej grupy. Jego odmiana jest regularna, a zastosowane końcówki są takie same dla wszystkich czasowników tej grupy:

Zauważyłeś, że w jednej odmianie jest jedno L, a czasem jednak widać dwa L? Od czego to zależy? I o co wtym chodzi?

Otóż czasowniki 1 grupy zakończone na -eler mają podwójne L tam, gdzie końcówka jest niewymawiana.

I tak dla 1,2,3 osoby liczy pojedynczej oraz dla 3 osoby liczny mnogiej – tam gdzie nie wymawia się końcówek -e,-es,-e,-ent mamy podwójne L.
Natomiast dla 1 i 2 osoby liczby mnogiej, gdzie wymawiamy końcówki -ons,-ez, mamy pojedyncze L.

To by było na tyle jeśli chodzi o odmianę tych dwóch czasowników w czasie teraźniejszym trybu zajmującego. Mam nadzieję, że wpis Ci się podobał.

0 komentarzy:
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *