Wielu spośród nas znajdując się na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym ma pewne problemy z językiem.

Często słyszę od takich osób: Kasia, dotarłem do tego poziomu, ale czuję, że jestem zablokowany, że utknąłem na nim.

Kolejnym problemem jest to, że często brakuje nam praktyki w mówieniu, jesteśmy średniozaawansowani w języku, ale praktycznie nie mówimy w nim.

Ostatnim problemem, który się często pojawia to brak wiedzy, jakich narzędzi używać do nauki, do rozwoju. Gdzie szukać materiałów, by się rozwijać i nie tracić czasu? Z jaki aplikacji korzystać? Często nieświadomie wybieramy nieprawidłowe drogi, które prowadzą donikąd.

W tym wpisie pokażę Ci, jaką drogą pójść, gdzie szukać materiałów, by się rozwijać i poprawiać znajomość języka.

Oto kilka zasad, by ruszyć do przodu z nauką języka:

 1. Praktyka – nie można nauczyć się języka jeśli się go nie praktykuje na co dzień, oznacza to, że trzeba w nim mówić, a co więcej także pisać; to tak jakby uczyć się jeździć na rowerze bez jeżdżenia na rowerze 🙂 trzeba praktykować!
 2. Nie wolno bać się mówić, oraz że popełni się błąd mówiąc – każdy z nas popełnia błędy, nie ma ludzi bezbłędnych, tak więc nie można się bać mówić, trzeba mówić, ciągle, przy  każdej okazji i nieistotne jest, ile błędów popełnisz, istotne jest, że mówisz! Pamiętaj, że robienie błędów jest częścią nauki.
 3. Motywacja – jak mieć motywację? Jak ją w sobie zbudować? Przede wszystkim może to być czerpanie przyjemności z nauki języka. Jeśli lubisz to co robisz, będziesz zmotywowany. Kolejną motywacją może być wykorzystanie języka w pracy, możliwość awansu dzięki jego znajomości. Dobrym czynnikiem motywującym jest także obserwowanie własnych postępów, radzenie sobie w różnych sytuacjach wymagających użycia języka.
 4. Rutyna – w nauce języka bardzo ważna jest rutyna, ustalenie stałego planu działania i konsekwentne go realizowanie. Nauka języka jest czymś, co jest rozciągnięte w czasie, w związku z tym konieczne jest posiadanie programu / planu nauczania i rutyny. Warto wyrobić sobie nawyk, że każdego dnia o stałej porze uczysz się języka. Pomoże Ci to zmotywować się do regularnej nauki.

A jak poprawić swoje umiejętności wymowy w obcym języku?

 1. Przede wszystkim praktyka – trzeba mówić w obcym języku.
  Jakie są możliwości mówienia w obcym języki na co dzień? 
  a. jeśli masz środki finansowe, wato zainwestować w kurs językowy lub indywidualne lekcje z nauczycielem
  b. jeśli masz środki i możliwości, możesz pomyśleć nad wyjazdem do kraju, w którym mówi się w tym języku. Codzienne życie w otoczeniu obcego języka, gdy nie masz wyboru i musisz się nim posługiwać, bardzo pomaga poprawić swoje zdolności oralne. Optymalnie będzie jeśli będąc za granicą, nie będziesz się otaczać Polakami, a tylko jak w naszym przypadku Francuzami.
  c. korzystaj z aplikacji do nauki języka. Istnieją aplikacje, które pozwolą Ci rozmawiać z innymi ludźmi w obcym języku, np. „Tandem”.
  d. rozmawiaj sam ze sobą w obcym języku, każdego dnia w każdej sytuacji, to bardzo pomoże Ci nabrać pewności siebie w mówieniu. Ma to taki plus, że nie potrzebujesz nikogo innego, by móc to robić o każdej porze dnia i nocy. Możesz sobie wybrać temat, na który chcesz się wypowiedzieć, przygotować się z niego i wygłosić referat. Możesz przeczytać książkę i opowiedzieć ją w obcym języku. Możliwości jest wiele. Nieistotne jest to, że nie masz nauczyciela, który Cię poprawi. Ważne jest to, że zauważysz sam słowa i wyrażenia, których Ci brakuje, albo, że różne konstrukcje gramatyczne sprawiają Ci trudność. Dzięki temu możesz to wyłapać i poprawić, notując wszystko i szukając odpowiedzi w internecie na przykład.
 2. Słuchanie – można poprawić swoje umiejętności mówienia słuchając. Radzę Ci słuchać  tekstów bardzo łatwych dla Twojego poziomu. Dlaczego? Jeśli będziesz słuchać rzeczy prostych, będziesz w stanie je odtworzyć.
 3. Zrobić listę – jeśli mówisz, masz świadomość, że brakuje Ci pewnych słów czy wyrażeń. Prawdopodobnie będą to zawsze te same słowa czy wyrażenia, a więc są one bardzo ważne. Zrób więc listę tych słów i wyrażeń i naucz się ich.
 4. Pokonaj własną nieśmiałość – jeśli jesteś osobą nieśmiałą, możesz mieć ogromny problem z mówieniem w obcym języku. Warto zatem popracować nad pokonaniem nieśmiałości.
 5. Wzmocnij swój język obcy, u nas to francuski przed ważnym egzaminem. Jak to zrobić? Na miesiąc przed egzaminem zacznij rozmawiać przez dwie godziny dziennie w tym języku. Pozwoli Ci to zacząć myśleć w obcym języku.
 6. Egzamin ustny z języka obcego wymaga od nas dobrego zorganizowania. Trzeba mieć plan wypowiedzi i jasne idee, które chce się przedstawić. Podczas takiego egzaminu, trzeba działać zgodnie z planem.  Pozwoli nam to na świadome budowanie wypowiedzi, a także na uniknięcie zgubienia wątku.

Mam nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci w nauce języka obcego. Mają one zastosowanie na każdym poziomie znajomości języka.

A Tobie co pomaga w efektywniejszym uczeniu się języka obcego?

0 komentarzy:
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *